At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?

Respuesta :

0.4 dollars per ounce

8 1/5 =8.2
3.28/8.2= 0.4

so 0.4 dollar per ounce