A company buys pens at the rate of $7.50 per box for the first 10 boxes, $5.50 per box for the next 10 boxes, and $4.50 per box for any additional boxes. how many boxes of pens can be bought for $148.00?

Respuesta :

So it is really easy to solve firstly we can see how much does the first 10 boxes make which makes around 75$ obviously. Secondly 55$ for the next 10 boxes.

So for now we can simply calculate that we have spent around 130$ which means 20 boxes. The remaining money left is 18$ so we can buy 18/4.5 = 4 only 4 boxes with that money. Hence a total of 24 boxes.