Dave wants to install carpet in his room. The room is rectangular in shape with a length of 16 feet and a width of 12 feet. If the total cost of installing the carpet is $288, what is the unit price of carpet per square foot?

Respuesta :

12*16=192ft squared

192ft squared = $288

1ft squared = $288/192

=$1.5    It costs $1.50 per square foot.