14. The Hernandez family is going to the beach. They buy sun block for $9.99, 5 snacks for $1.89 each, and 3 beach toys for $1.49 each. Before they leave, they fill up the car with 13.1 gallons of gasoline at a cost of $3.70 per gallon.
If you’re looking for the total, it’s $72.38. The reason for that is because(the snacks) 1.89•5=9.45, then (the beach toys) 1.49•3=4.47, then (the gas tank) 13.1•3.7=48.47. Then add them all together including the sun block so it would be 9.99+9.45+4.47+48.47=72.38. Hope that helped.