Koch Elementary School is putting on its annual fall Carnival the school selling 10 tickets for $1 or two tickets for $0.25 which is the better buy explain why​

Respuesta :

Answer:

10 tickets for $1

Step-by-step explanation:

Because 10 tickets for $1 equals .10 cents per ticket

$0.25 for 2 tickets equals .125 cents per ticket so the $1 is the better buy

Otras preguntas