A grocer bought 25 bags of flour from a wholesaler. He marked up the
price of each bag by $1.50, sold all of the flour for a total of $87.50.
How much did the grocer pay the wholesaler for each bag of flour?

Respuesta :

Answer:

$ 1.50 x 25= 37.50

Step-by-step explanation:

Subtract that from $ 87.50 you get remainder $ 50.00.

Therefore grocer paid $ 50.00 for 25 bags. $ 50.00 divided by 25= $ 2.00 per bag.