Respuesta :

Answer:

She pays $240 for 8 lessons.

Step-by-step explanation:

We need to set up equivalent ratios so we can cross-multiply and solve for x, the amount Angela pays for 8 lessons. Make sure to have both the costs in the numerator, and the number of lessons in the denominator. If you mix it up, this won't work.

[tex]\frac{120}{4} = \frac{x}{8}[/tex]

Cross-multiply:

120*8 = 4x

Solve for x:

960 = 4x

960/4 = x

x = $240