At a local grocery store, the cost of apples varies directly with the weight of the apples. If a 5-pound bag
apples costs $7.87, which of the following best represents the cost of a 3-pound bag of apples?

Respuesta :

Answer:

$4.72

Step-by-step explanation:

7.87÷5=1.574

1.574×3=4.722

so, $4.72 is your answer.