Last week, Ellen bought 4 apples for $2.40. This week she bought 9 apples for $5.40. If the cost per apple remains the same, how many apples
could she buy next week?
A. 13 apples for $8.20 B. 6 apples for $3.40
C. 1 apple for $1.20
D. 10 apples for $6.00

Respuesta :

Answer: D. 10 apples for $6.00

Step-by-step explanation:

$2.40/4=$0.60 & $5.40/9=$0.60

A. 0.60*13=$7.80 not $8.20

B. 0.60*6=$3.60 not $3.40

C. 0.60*1=$0.60 not $1.20

D. 0.60*10=$6.00=$6.00

The correct answer is D. 10 apples for $6.00