Two students were shopping for school supplies. They need spirals which cost x dollars and pens which cost y dollars. One student bought 2 spirals and 3 pens for $8.66. Another student bought 4 spirals and 5 pens for $15.20. Find the unit cost of a spiral.

Respuesta :

Answer:

x=1.15

y=2.12

Step-by-step explanation:

look at the picture ..........

Ver imagen pavani2002