I decided to surprise my 4 friends with a Starbucks drink. They all got the same thing and the same size. I bought a $2.50 muffin for myself. Write an equation to find the cost of 1 drink (d) if I spent $21.50.

Respuesta :

Answer:

$4.75 per drink

Step-by-step explanation:

Start out by subtracting $2.50 from $21.50 to get $19. Then divide $19 by 4

Otras preguntas