Grocery Store A is selling bananas for $0.75 for 12 pound. Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3.75.
Which store is offering the best unit rate? Show your work

Respuesta :

Answer:

12 ×$0.75 =$8.00

3.75 ÷ 5 = $1.33 a pound,

$1.33 × 12 = $15.96 so store A is offering the best rate.

Answer:

wrong

Step-by-step explanation:

Otras preguntas