700271
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
x = 4.25 + y
x = 4.25 y
y = 4.25 + x
y = 4.25 x

Respuesta :

y = 4.25x

x represents each pound of cheese and each pound costs $4.25
The last one y=4.25 x