Olivia buys cookies and apples at the store.
• She pays a total of $24.79.
• She pays a total of $4.75 for the cookies.
• She buys 4 bags of apples that each cost the same amount.

Respuesta :

Each bag cost $5.01. Why?

Because $24.79-4.75= $20.04
You said she bought 4 bags of apples each costing the same so now you divide $20.04 by 4 giving you $5.01