Ella buys eggs and apples at the store.
She pays a total of $44.35.
• She pays a total of $2.95 for the eggs.
• She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag
of apples costs.
Equation:
Answer: X =
Submit Answer

Ella buys eggs and apples at the store She pays a total of 4435 She pays a total of 295 for the eggs She buys 6 bags of apples that each cost the same amount Wr class=

Respuesta :

Equation: 2.95 + 6x = 44.35

Answer: x = 6.9


Step by step:

2.95 + 6x = 44.35
-2.95 -2.95
6x = 41.4
divided by 6 on both sides
x = 6.9