Shipley's sells donuts by the dozen. Brooke bought 2 dozen donuts for $16.56 to share with the volleyball team. What is the cost per donut?

Respuesta :

$1.45

2 dozen = 24 donuts. Divide 24 by the total price, $16.56, to get the price per donut