Respuesta :

Step-by-step explanation:

Given that

The cost of 1 kg onions = Rs. 30 1/2

The cost of 1 kg onions = Rs. 61/2

If Rajini bought 2 1/2 kg onions then

The total cost of 2 1/2 kg onions

→ 2 1/2 ×( 61/2)

→ (5/2)×(61/2)

→ (5×61)/(2×2)

→305/4

Rs. 305/4 or Rs. 76 1/4

The cost of 2 1/2 kg onions is Rs. 76 1/4.