Respuesta :

Answer:

$2.60

Step-by-step explanation:

5boxes = $13

Write this as a ratio:

5boxes : $13

Divide by 5 on both sides. (Finding 1 box).

1box : $13/5

1 box : $2.6

$2.60

Each box costs $2.60. 13 divided by 5 is 2.6 and add a zero because it’s money and you get $2.60