will stopped by the grocery store for his wife he bought a pizza for 5.99 and 3 avacodos his total was 8.54 write an equation to find the cost if each avacodo

Respuesta :

Answer:

each avocado is 0.85 cents

Step-by-step explanation:

you will subtract  $8.54 and $5.99 and you will get $2.55 then, when you get that and you will divide $2.55 by 3 and the total will come out to 0.85 so that means that each avocado is 84 cents