A store has apples on sale for $14.00 for 4 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $84.00? Complete the explanation.
The cost per pound of the apples on sale is $
.
You can buy
___________ pounds of apples for $84.00.
Since 1 pound = 16 ounces, so there are about
_____________ apples in each pound.
You can buy approximately
______________apples for $84.00. 20 pts
For blank 1: $14 for 4 pounds. so 84/14= 6, then 6x4= 24. 24 pounds of apples For blank 2: If an apple is approx 5 ounces, 16/5 isn't a whole number, but 15/5 is, so 3, There are about 3 apples in each pound For blank 3: 3 apples in each pound, and you can buy 24 pounds, 3x24=72