Respuesta :
Mr. Alfonso will save $3 if he orders the shrimps from shrimpies.
What is referred as the unitary method?
- The unitary method is a process that determines the value of a specific unit from the value of multiple units, as well as the value of multiple units from of the value of a single unit.
- We must first divide to find the value of one thing, and then multiply to determine the value of much more or fewer things.
Now, for the given question;
The cost of 3 pounds of shrimp at Earl's shrimp hut = $38.25.
3 pounds ---------> $38.25
Divide both sides by 3.
1 pound ------------>$12.75
Multiply 12 on both side;
12 pounds -------------> $153.
The cost of 4 pounds of shrimp at shrimpie's for 50.00.
4 pounds ---------> $50.00.
Divide both sides by 4.
1 pound ------------>$12.5
Multiply 12 on both side;
12 pounds -------------> $150.
Cost difference = Earl's shrimp hut - shrimpie
Cost difference = $153 - $150 = $3.
Therefore, Mr. Alfonso will save $3 from the purchase of 12 pounds of shrimp from shrimpies.
To know more about the unitary method, here
https://brainly.com/question/917963
#SPJ9