Given the following information, choose the brand that is the better buy.
Brand A: $1.25 for 10 ounces
Brand B: $1.47 for 12 ounces
Brand C: $1.68 for 14 ounces
Brand D: $1.84 for 16 ounces

Respuesta :

tcww
i would say the answer is D!
a = 0.125 per ounce
b = 0.1225 per ounce
c = 0.12 per ounce
and d= 0.115 per ounce
hope this helps!
answer d it is the one with the best discount