The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first pound and $1.09 for each additional pound. Which function rule shows how the cost y of ground beef varies with the number of pounds x?

Respuesta :

y=1.49 + 1.09x ( x- the more you buy the more you pay...)