Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
Suppose all of the following objects are traveling at the same velocity. Which object requires the greatest amount of force in order to change its velocity?
What is the identity of an alpha particle?
Binder containing transcripts, diplomas, recommendations, etc.
what is the notation for z-3=2
A clockwise rotation of 90 degrees is equivalent to a counter clockwise rotation of how many degrees?
write each fraction as the sum of two fractions with different denominators. a) 1/2 b) 3/4 c)9/10
Cases that the Supreme Court agrees to hear are placed on the Court’s docket. A docket is a __________.
According to the pie chart, which function consumed the largest portion of government expenditures in 2003? providing retirement income for older citizens impro
what factors led to a strong Maritime industry in New England
Can someone help me with Math questions plzzz it is about Expressions