feeney
feeney
25-05-2015
Mathematics
contestada
share 72 sweets in the ratio 8:1
Respuesta :
Аноним
Аноним
25-05-2015
To find the value of 1 out of all pieces divided, add the ratios.
8+1= 9
Now divide 72 by the total number.
72/9 = 8 (the value of one 1 unit)
Now to find the value of 8 units= 8*8 = 64
Value of 1 unit= 8
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 55+ )
Otras preguntas
Which of the following is a purchase of church mosaics? A. To inspire intellectualism and emphasize the importance of church doctrine. B. To take the worshipper
What is the meaning of life?
Please help me write five sentences in French explaining the similarities and differences between the French and American school systems. The passage to help is
When may it be neither appropriate nor helpful to give explanations for negative news?
A website-hosting service charges businesses a onetime setup fee of $350 plus d dollars for each month. If a business owner paid $1,010 for the first 12 months,
Write a function rule for the area of a triangle with a base 4 in less than twice the height
At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (Cents per ounce)?
A boat travels 88 miles in 3 hours ( with a constant speed). How far can it travel in 4 hours ( with the same speed)?
The flowers of the bunchberry plant open with astonishing force and speed, causing the pollen grains to be ejected out of the flower in a mere 0.30 ms at an acc
A potter takes 5 hours to make 8 vases. If he continues to work at the same rate, find how long it would take him to make 16 vases?