helpguy
contestada

A grocery store sells a 6-pack of bottle water for $3.79, a 9-pack for $4.50, and a 12-pack for $6.89. Which package costs the least per bottle?
Explain your reasoning.
Show the work please.

Respuesta :

cost per bottle

6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle

9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle

12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle

0.63>0.57>0.50

the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle