Which unit rate is the lowest price per ounce? choice
a.25 ounces of potato chips for $3.49 choice
b.45 ounces of potato chips for $4.79 choice a choice b the unit rates are equal. the unit rates cannot be determined?

Respuesta :

a. 25 ounces of potato chips for $3.49 => $ 3.49 / 25 ounce =

= $ 0.1396 / ounce < ---- unit rate

b. 45 ounces of potato chips for $4.79 => $ 4.79 / 45 ounces =

=  $ 0.1064 / ounce. <---- unit rate

So, the answer is the unit rates are different, being the choice b, the lowest price per ounce.


Answer:

choice b

Step-by-step explanation:

im smart