plz help! will mark brainliest

Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79

Respuesta :

I'm pretty sure it's B
The better amount is Choice B. when you divide 45 and $4.79 you get 9.39.... which is more ounces than 7.1.... so the answer would be Choice B.