iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 45+ )
Otras preguntas
Sequencing Below is a list of events that led to the development of the world’s first empire. Write these events in chronological order in the blanks. Sargon c
i need help with this im not very good at math.
What behaviors or ideas does Jack most clearly disapprove of, based on this passage? Check all that apply. being untruthful eating too much sleeping too much ov
Which statement describes the graph
Recommendations Skill plans Math Science social studies Common Core Eighth grade Y.10 Solve one-step and two-step equations: word problems HCP Tutorial Brad's s
7x3 how much???????????????????????????????????????
find the next two terms of this sequence.please help.
100, 98, 94, 88, … what are the next three numbers in this pattern?
Plisss hellpppp meee pliss
Which is a mood that an author could create in a text? A. apologetic B. casual C. disapproving D. hopeful