mdike72ox0pu9
mdike72ox0pu9
24-02-2018
Mathematics
contestada
Can someone please help me
Respuesta :
creeds25
creeds25
24-02-2018
Given plans:
Plane 1: 12 game plan cost=$192
Cost of single game= 192/12 =$16
Plane 2: 28 game plan cost=$420
Cost of single game= 420/28 = $15
So plan 2 ( 28 games for $420) is the better plan .
Answer: 28 games for $420 is the better plan.
Answer Link
Tee251
Tee251
24-02-2018
You have to divide the game plan cost by the number of games it provides to get the cost per game:
$192 / 12 = $16 a game
$420 / 28 = $15 a game
The 28-game plan is better value per game.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 73+ )
Otras preguntas
What is the difference between objective and subjective?.
Why do writers use figurative language like hyperbole, alliteration, comparison, or puns such as: I read a book about gravity, it was pretty heavy. A. for money
2. While Newton was sitting ...... apple tree, an apple fell ....... his lap
which begin at line9 in paragraph 2
Find the area of the following sector. Round your answer to the nearest tenth.
The earliest organized opposition to slavery was based on:.
Help me answer 2. 3. And 5. Please…….
how do you write 11/3 as a mixed number
I need your help (circle theorem question).
A student prepares a solution of Potassium Nitrate (KNO3) containing 95g at 40 C. This solution is - A.) Saturated B.) Unsaturated C.) Supersaturated D.) None